Nowoczesne wnętrza w stylu skandynawskim

2016-10-14

Warunki pogodowe

Kraje skandynawskie charakteryzują się bardzo krótkim dniem - klimat sprawia, że zimy są tam dłuższe i cięższe, a także bardziej ponure. Właśnie dlatego zrodził się skandynawski styl dekorowania domu, który ma na celu rozjaśnienie i powiększenie przestrzeni mieszkania.

Dominacja bieli


Wnętrze w stylu skandynawskim jest z reguły białe - dominująca biel optycznie powiększa i odświeża przestrzeń, a także sprawia, że wnętrze staje się mniej ponure. Surową biel można oczywiście urozmaicać dodatkiem subtelnych odcieni szarości i błękitu, nie należy jednak przesadzać. W skandynawskich pomieszczeniach nie ma także zbyt wiele zieleni i roślin.

Użyteczność i prostota

Meble styl skandynawski nie powinny "zagracać" pomieszczenia - mają być proste i wykonane z naturalnych materiałów, a także przydatne przy codziennym użytkowaniu. Czasem zwykły nieociosany pień drzewa będzie o wiele lepszym i bardziej użytecznym stołkiem niż kunsztownie wykonany i ozdabiany mebel.

Obecność naturalnych dodatków

Pomieszczenie urozmaica się naturalnymi składnikami, które bardzo dobrze komponują się w jedną całość. Wełna, len, wiklina i drewno, a także sztuczne bądź naturalne skóry i futra są najczęściej wybieranymi elementami, które urozmaicą surowe i proste wnętrze.