Najpopularniejsze rodzaje rolet okiennych

2017-05-09
W dzisiejszych czasach rolety okienne pełnią przeważnie takie same funkcje, jakie przypisane są popularnym zasłonom. Rolety posiadają bardzo wiele mniej lub bardziej skomplikowanych wzorów oraz rodzajów. Najczęściej spotykane modele, to oczywiście klasyczne zwijane (tzw. ekranowe), rzymskie, weneckie, dzień-noc, plisowane oraz austriackie. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jakie są najpopularniejsze rodzaje i czym się charakteryzują.

Rolety zwijane

Rolety zwijane to obecnie najpopularniejszy model, które zwijane są zazwyczaj na specjalną rolkę. Zwijanie może odbywać się za pośrednictwem niewielkiego silnika elektrycznego, albo po prostu za pomocą pracy ręcznej. W tym drugim przypadku korzysta się przeważnie z dekoracyjnego łańcuszka, sznureczka, albo specjalnego paska. Na naszym rynku możemy znaleźć zwijane rolety okienne wewnętrzne - https://sklep.mardom.com.pl/rolety , które są zabudowane, niezabudowane, kasetowe lub wolnowiszące. Rolety wolnowiszące utrzymują się wyłącznie na specjalnej rolce, która zamontowana jest w górnej części futryny okiennej, albo na ścianie nad oknem. Rolety kasetowe z kolei osadzane są w specjalnych prowadnicach, dzięki czemu można je opuszczać idealnie pionowo i co najważniejsze nie poruszają się pod wpływem silnego wiatru.

Rolety okienne rzymskie i austriackie

Rzymskie rolety w odróżnieniu od ekranowych nie zwijają się na rolkę. Mechanizm nawijania oparty jest na prostym mechanizmie składania, który do złudzenia przypomina składanie się fal. Rolety rzymskie bardzo często są dodatkowo wzmacniane specjalnymi poprzecznymi fiszbinami, dzięki którym równomiernie się składają. Jest to bardzo nieskomplikowane rozwiązanie, które niesłychanie estetycznie się prezentuje. Rzymskie rolety na wymiar wykorzystuje się głównie w pomieszczeniach mieszkalnych. Austriackie rolety przypominają z kolei tradycyjne zasłony. Za pomocą specjalnego systemu sznurków rolety austriackie mogą być podniesione do góry w bardzo podobny sposób, jak kurtyna w teatrach.