Co warto wiedzieć o roletach okiennych?

2017-09-28
Mało kto nie decyduje się już dzisiaj na kupno rolet. Zasłony czy firanki bywają jeszcze dodatkami do wystroju pomieszczeń, jednak w praktyce lepsze od nich okazują się być rolety. Co warto wiedzieć o roletach? Jakie są ich rodzaje?

Najpopularniejsze rolety plisowane

Do najpopularniejszych z całą pewnością należą dziś rolety plisowane. Wydaje się, że można je nazwać naturalnymi następcami żaluzji. Wszystko z tego względu, że w zasadzie są do nich bardzo podobne, jednak są również nieco udoskonalone. Inaczej wygląda na przykład mocowanie rolet plisowanych na oknie, a inaczej mocowanie żaluzji. Poza tym, rolety plisowane pozwalają na dokładniejszą regulację szczelności.

Wiele zależy rzecz jasna również od jakości okiennych rolet plisowanych. Do niczego nie przydaje się przecież regulacja szczelności, jeśli mechanizm się zacina i nie pozwala ustawić rolet na wybranej szczelności.

Inne rodzaje rolet

Innymi, również dosyć popularnymi roletami są te, które nazywa się wolnowiszącymi. Jeśli rolety plisowane są następstwem żaluzji, to rolety wolnowiszące można nazwać następstwem zasłon. Nie posiadają one bowiem, podobnie jak zasłony, opcji regulacji szczelności. Niemniej jednak, nie oznacza to, że w ogóle nie przepuszczają światła. Niektóre z nich są bowiem wykonywane z nieco cieńszych materiałów, przez które mogą przenikać promienie słoneczne czy też inne światło. Są też jednak takie, przez które nie przedostanie się ani jeden promień światła.