Jak zadbać o zdrowy sen

2017-09-06


Dobry sen jest tym co według wielu uczonych, może mieć kluczowe znaczenie jeśli idzie o nasze zdrowie. Pojawiają się przesłanki, na podstawie których można wnioskować, że wiele chorób neurodegeneracyjnych, może być związanych ze złą jakością snu. Należy zatem zadbać o to, aby nasz sen był możliwie jak najdłużej nieprzerwany w nocy oraz aby jego długość była odpowiednia.

Aby nasz sen był dobrej jakości, wygoda w łóżku ma znaczenie kluczowe. Możemy na to wpłynąć przede wszystkim poprzez dobór materaca oraz odpowiednią pościel.

Materac

Materac powinien być przede wszystkim odpowiedniej wielkości. Jeżeli ma być dwuosobowy, to jego wymiar powinien być minimum 200x180, a zalecany jest 200x220. Inna sprawą jest to czy materac będzie miękki czy twardy. Zależy to od osobistych preferencji i ewentualnych problemów z kręgosłupem. Jeżeli takowe problemy posiadamy, powinniśmy raczej wybierać materace miękkie lub stosować odpowiednie nakładki silikonowe. Dzięki nim materac dopasowuje się do kształtu kręgosłupa, a nie na odwrót.

Pościel

Jeśli idzie o pościel, to jej rodzaj (materiał) zależy od naszych predyspozycji. Ważna jest bardzo wielkość kołdry. Jeśli mamy łóżko dwuosobowe to większa kołdra 200x220 będzie dla nas najbardziej wskazana. Zapewnia ona, że większość nocy będziemy pod nią spać i nie będziemy się przebudzać z powodu zimna, co przerywa czasem nasz sen, nawet wtedy kiedy my sami tego nie rejestrujemy.