Jaki koc wybrać dla siebie?

2018-10-04
Są ciepłe i miękkie, stanowią nie tylko ozdobę czy narzutkę, ale także okrycie na długie, zimowe wieczory. Nie ma nic bardziej relaksującego niż jesienny, deszczowy dzień, spędzony pod kocem z kubkiem parującej herbaty w rękach. Koc wełniany, polarowy czy może mikrofibra - który z nich jest najlepszy?

Koce z tworzyw sztucznych

Koce te są zdecydowanie tańsze od naturalnych. Produkowane z polaru, mikrofibry lub poliestru o różnej grubości. Cieńsze kocyki z tworzywa sztucznego można kupić już za kilka złotych w popularnych sklepach z wyposażeniem wnętrz. Bardzo dobrze utrzymują ciepło, gdyż nie przepuszczają powietrza, niestety z tego samego powodu mogą sprzyjać nadmiernemu poceniu się. Do dużych zalet można zaliczyć również łatwość prania i szybkie schnięcie.

Koce z włókien naturalnych

Najpopularniejszymi materiałami do produkcji koców naturalnych jest wełna oraz kaszmir. Koce wełniane są bardzo ciepłe, a ich produkcja jest przyjazna dla środowiska, gdyż wełna jest pozyskiwana z owiec. Wadą koców z wełny może być ich szorstkość, charakterystyczna dla owczego włosia. Bardziej miękkie są koce z dodatkiem kaszmiru, lecz kosztują nieco więcej od tych czysto wełnianych. Należy pamiętać, że koce wykonane z włókien naturalnych nie powinny być prane w pralce i poleca się pranie "na sucho" w pralniach chemicznych.
Żeby wybrać odpowiedni koc dla siebie, najlepiej kupić go stacjonarnie, aby móc sprawdzić jego grubość, miękkość oraz teksturę. Ważne jest, aby koc nie tylko wyglądał ładnie wizualnie, ale także był ciepły i miły w dotyku.