Sypialnia boho — pomysły na przytulność w stylu bohemy

2022-03-04

Motywy etniczne, dekoracje w stylu vintage, dekoracje z lnu i miniogródki roślinne to sekrety sypialni boho, dzięki którym można stworzyć modne wnętrza. Podczas dekorowania należy pamiętać o harmonii i nie przesadzać z ilością ozdób.

Pochodzenie stylu

Nazwa boho pochodzi od francuskiego bohémien, co tłumaczy się jako "cyganeria". W przeszłości terminem tym określano mieszkańców Czech, krainy walk celtyckich w Europie Środkowej. Jej głównymi przedstawicielami byli nomadowie, Cyganie, muzycy i podróżnicy. Sam styl przejął ich cechy — umiłowanie wolności, ekspresyjność i autentyczność. Projektanci podkreślają kilka cech sypialni boho, na które warto zwrócić uwagę przy wyborze takiego wnętrza.

sypialnia boho

Wskazówki dotyczące dekoru

  1. Po pierwsze, należy określić motyw — orientalny, europejski czy może nowoczesny? Zgodnie z każdym z nich tworzy własną paletę barw i dobiera elementy dekoracji, tak aby nie tworzyć wrażenia motylkowego śmietnika.
  2. Po drugie, użyj więcej tekstyliów, różnego rodzaju przedmiotów dekoracyjnych, lamp i suszonych kwiatów ustawionych na półkach lub na podłodze.
  3. Po trzecie, upewnij się, że kolory są jasne i nasycone. Preferuj wszystkie odcienie czerwieni, cytrynowo-żółte, pomarańczowe, zielone i niebieskie. Jeśli chodzi o meble, styl boho-chic charakteryzuje się miękkimi fakturami: sofy, pufy i fotele.
  4. Po czwarte, styl ten jest bardzo niewymagający, jeśli chodzi o wykończenie ścian, sufitów i podłóg. Parkiet na podłodze obok gładkich, bielonych ścian, elegancki stiukowy sufit przed skromnym dywanem. Jedyną obowiązującą zasadą jest to, że materiał powinien być pochodzenia naturalnego.
  5. Po piąte, przedmioty i elementy wystroju pokoju powinny mieć jakieś szczególne znaczenie dla właściciela i być umieszczone na właściwych miejscach. Cały dom powinien odzwierciedlać cechy osobowości właściciela, jego światopogląd — dlatego projektanci radzą, by używać ręcznie wykonanych przedmiotów dekoracyjnych, kupionych na wycieczkach lub podarowanych przez bliskie osoby. Nie bój się robić własnych ozdób — zbierz latem bukiet i wysusz go, wypleć łapacz snów lub uszyj poszewki na poduszki.
Jeśli to dla Ciebie niewystarczające wskazówki to zajrzyj do artykułu o sypialni boho na https://www.sfmeble.pl/inspiration/sypialnia-w-stylu-boho-praktyczne-porady-aranzacyjne. Tam na pewno znajdziesz więcej inspiracji.