Minimalistyczny ogród — subtelny i piękny o każdej porze roku

2022-03-12

Czy masz pomysł na zmianę w swoim ogrodzie? Chcesz, aby był on bardziej przestronny i myślisz o zmianie stylu z typowo rustykalnego na bardziej nowoczesny? Zapoznaj się z pomysłami dotyczącymi dość nowego trendu w projektowaniu krajobrazu — minimalizmu, który może być właśnie tym, czego szukasz. Ogród minimalistyczny jest lakoniczny, niedopowiedziany, a jednocześnie elegancki.

Podstawy tworzenia minimalistycznego ogrodu

Nowoczesne ogrody minimalistyczne są skromne, eleganckie, schludne i uporządkowane — nie ma w nich zbędnych przedmiotów ani detali. Jest to dobry pomysł dla każdego, nawet najmniejszego ogrodu. Oto krótka lista rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas opracowywania planu.

nowoczesne ogrody minimalistyczne

Wyraźna kompozycja

Kompozycja to podział ogrodu na różne strefy funkcjonalne, przy czym nie stosuje się żywopłotów, ogrodzeń i barier. Podział na strefy jest raczej konwencjonalny i wynika ze zmiany poziomów za pomocą schodów i pomostów.

Proste linie, prawidłowe kształty

Wszystkie elementy są pomyślane i wykonane zgodnie z dwiema zasadami — wyraźną geometrią form i wyraźnymi, prostymi liniami granic. Jednak delikatna fala nie jest całkowicie niedopuszczalna, ponieważ czasami dobrze przemawia i podkreśla całą kompozycję. Tylko dekoracje mogą mieć abstrakcyjny kształt.

Filozofia projektu odzwierciedla nietrwałość natury — jest ona odnawiana i zmieniana w czasie, co znajduje odzwierciedlenie w asymetrii projektu ogrodu.

Kolory

Kolor, jasność i kontrast to nie jest minimalizm, tutaj preferowane są spokojne, monochromatyczne kolory. Kontrast jest dozwolony, ale tylko w niewielkich ilościach, jako akcent. Przeważają jasne odcienie kolorów, takich jak zieleń, srebro, biel, beż i terakota.

Materiały

Można stosować absolutnie szeroką gamę materiałów, przy czym jedynym wymogiem jest to, że nie mogą być one mocno teksturowane. Urządzając ogród w stylu minimalistycznym, zaleca się użycie tylko jednego materiału—- betonu, kamienia lub drewna. Chociaż nie jest to sztywna zasada, często stosuje się kilka typów.